Leszczyński szpital bez neurologii

Od poniedziałku, 1 lipca, w Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym w Lesznie zawieszona została działalność oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym. To bardzo złe wieści dla mieszkańców Leszna i okolic.


Odwiedź nasze social media:

Udar to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków, a do tego bardzo podstępna choroba, w której decydującym czynnikiem o życiu pacjenta, jest czas. Czas w jakim pacjent rozpocznie leczenie. Im szybciej od momentu pierwszych objawów wdrożone zostanie leczenie, tym większe są szanse na zmniejszenie rozmiarów ogniska niedokrwienia lub niedopuszczenie do jego rozwinięcia.

Jeśli tętnica jest zablokowana i pojawia się ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, podawany jest lek, który pomaga szybko rozpuścić skrzepy (w ciągu godziny lub dwóch). Aby był on skuteczny, trzeba go podać dożylnie w ciągu 3 do 4,5 godziny po udarze.

Niestety mieszkańcy Leszna i okolic od poniedziałku muszą liczyć się z tym, że w przypadku udaru, będą kierowani do innych wielkopolskich placówek. Na razie nie wiadomo do jakich… Oby zawsze dla każdego pacjenta z Leszna, było w nich miejsce.

A tych wcale nie jest mało. Leszczyński oddział neurologiczny przyjmował rocznie 1,5 tys. pacjentów. A niestety udar atakuje coraz młodsze osoby. Już po 40. wielu z nas jest w grupie ryzyka.

Na ryzyko wystąpienia udaru wpływają: miażdżyca, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu LDL, palenie, otyłość, nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, chroniczny stres, nadmiar alkoholu lub używanie narkotyków, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, cukrzyca, choroby serca, migotanie przedsionków, bezdech senny, migreny z aurą…

Każda osoba, która musiała zmierzyć się z udarem lub miała w najbliższej rodzinie osobę, która miała udar, wie jak ciężka jest to sytuacja. Dla chorego i najbliższych. Ale nie tylko. Każdy, kto był na oddziale neurologicznym czy to leszczyńskiego szpitala, czy dowolnego innego, zdaje sobie sprawę, że to ciężka sytuacja także dla lekarzy i całego personelu. To bardzo trudne miejsce pracy.

Pozostaje mieć nadzieję, że to tylko zawieszenie oddziału i jeszcze w te wakacje uda się uruchomić neurologię w Lesznie choćby w formie pododdziału. Trudo sobie wyobrazić, aby takie miasto jak Leszno posiadało szpital bez oddziału neurologicznego.

Jak rozpoznać udar?

Wbrew pozorom niewiele osób jest w stanie rozpoznać udar. Osobę, która dostała udaru, można łatwo wziąć za kogoś pod wpływem alkoholu. Objawy udaru to między innymi kłopoty z mówieniem i rozumieniem tego, co mówią inni. Możesz doświadczyć trudności ze zrozumieniem mowy lub sam mieć kłopoty z mówieniem.

Może wystąpić nagłe drętwienie, osłabienie lub porażenie twarzy, ręki lub nogi. Często dotyczy to tylko jednej strony ciała. Postaraj się jednocześnie podnieść obie ręce nad głowę. Jeśli jedno ramię zacznie spadać, być może masz udar. Innym objawem jest opadanie jednej strony twarzy, gdy próbujesz się uśmiechnąć.

Problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach. Możesz nagle widzieć niewyraźne lub mieć ciemne plamy w polu widzenia w jednym lub obu oczach lub możesz widzieć podwójnie. Nagły i silny ból głowy, któremu mogą towarzyszyć wymioty, zawroty głowy lub zaburzenia świadomości.

Możesz się potknąć lub stracić równowagę. Możesz również mieć nagłe zawroty głowy lub utratę koordynacji ruchowej.

Pamiętajcie, że większości udarów można zapobiec poprzez zmianę stylu życia. Nie warto czekać nawet do jutra.

Nie pal. Unikaj nadmiaru alkoholu. A najlepiej nie pij wcale. Znajdź sposób na podjęcie codziennej aktywności fizycznej. To może być spacer, rower lub ćwiczenia w domu. Utrzymuj zdrową wagę i zdrowo jedz. Ogranicz sól i jedz dużo owoców, warzyw, orzechów, nasion, produktów pełnoziarnistych i innych, bogatych w potas.

Monitoruj ciśnienie krwi, a jeśli masz nadciśnienie, bierz leki. Jest to najważniejszy czynnik ryzyka, który należy kontrolować. Sprawdzaj poziom cukru we krwi, aby zapobiec insulinooporności i cukrzycy. Jeśli masz cukrzycę, kontroluj poziom cukru we krwi. Cukrzyca to kolejny podstępny, cichy zabójca i winowajca wielu innych problemów ze zdrowiem.

Czytaj także: