||

Krótka geneza Dnia Pracy

swietopracyPierwszy Maja, znany jako Dzień Pracy jest świętem międzynarodowym, do niedawna obchodzonym bardzo uroczyście. Dziś zwyczaje obchodów się zmieniły i święto jest po prostu dniem wolnym. Ale czy znamy genezę tego święta, czy wiemy skąd się wzięło, jakie miało początki? Zapraszam na krótką lekcję historii.

W 1889 roku II Międzynarodówka uznała dzień pierwszego maja za święto dla upamiętnienia krwawej masakry pracowników, do której doszło trzy lata wcześniej w Chicago. Ówczesna sytuacja pracowników była bardzo trudna. Fatalne warunki pracy, niska płaca i dwunastogodzinny dzień pracy zmusiły ludzi do wyjścia na ulicę. Żądali przede wszystkim ośmiogodzinnego czasu pracy. Demonstracje pracowników zaczęły się pierwszego maja 1886 roku. Kilka dni później doszło do konfrontacji pomiędzy manifestującymi a policją, w skutek której zginęło wielu robotników i policjantów. Efektem tych wydarzeń były represje skierowane w działaczy związkowych, których postawiono przed sądem. Pomimo braku dowodów winy za masakrę sąd skazał siedmiu związkowców na śmierć.

Trzy lata później Kongres Założycielski II Międzynarodówki uznał dzień 1 Maja Świętem Pracy, głównie dla upamiętnienia ofiar, które oddały życie w imię sprawy.

Pierwsze obchody na ziemiach polskich miały miejsce w 1890 roku, wbrew zakazom zaborców. Demonstracje i pochody były w tym czasie zadeklarowaniem patriotyzmu. Szczególnie w latach 1905-7 i 1917-19 dochodziło do morderstw przywódców związków zawodowych i partii lewicowych oraz represji władz carskich.

Manifestacje odbywały się również w okresie II RP, często atakowane przez policję i nacjonalistycznych bojówkarzy.

Po II wojnie światowej władze PRL-u uznały ten dzień za święto państwowe zmieniając jego ideologię. Pochody stały się podziękowaniem dla pracodawców, zwłaszcza władz państwowych. W latach 80-tych manifestacje organizowała opozycja solidarnościowa, próbując pokazać właściwy cel tego święta. Te demonstracje były siłą tłumione przez milicję, a ich przywódcy stawiani przed sądem.

W kościele katolickim 1 Maja jest świętem Józefa Rzemieślnika, które w 1955 roku proklamował papież Pius XII, nadając mu w ten sposób religijne znaczenie.
Obecnie święto 1-go Maja jest dniem wolnym od pracy. Władze nie organizują żadnych wieców, pochodów czy patriotycznych spotkań.

W Lesznie tego dnia mogą się Państwo wybrać na rowerową majówkę organizowaną od kilku lat przez redakcję ABC. Majówka rozpocznie się na rynku w Lesznie, a zakończy w Osiecznej.
Sportowo-rekreacyjne majówki połączone z akcjami zbiórek pieniężnych na różne cele społeczne będą się odbywać między innymi w Poniecu, Śmiglu, Osiecznej, Wschowie i Miejskiej Górce.

Jolanta Bartoś, Leszno 30 kwietnia 2016

Podobne wpisy