|||

Dzień Zesłańców Sybiru (zdjęcia)

p1010872Dziś o godzinie 15.00 przy Tablicy Sybiraków i Pomniku Matki Sybiraczki przy kościele św. Kazimierza w Lesznie odbyły się uroczyste obchody Dnia Zesłańców Sybiru.

Wcześniej, bo o godzinie 14:00, odbyła się uroczysta msza święta. Następnie przy Tablicy Sybiraków i Pomniku Matki Sybiraczki głos zabrali wiceprezydent Adam Mytych oraz pani prezes Oddziału Związku Sybiraków w Lesznie, Janina Tonicka.

Być Polakiem w roku 1937 w ZSRR było mniej więcej tym samym, co być Żydem w III Rzeszy w okresie Holocaustu. Naród polski był w okresie wielkiego terroru był pierwszą ofiarą represji systemu stalinowskiego. Data 17 września 1939 roku rozpoczęła kolejny etap męczeńskiej drogi  setek tysięcy Polaków, którzy cierpieli na nieludzkiej ziemi, tylko za to, że byli Polakami – mówił wiceprezydent Adam Mytych. – Drodzy Sybiracy. Jesteśmy wam wdzięczni za determinację w dążeniu do prawdy historycznej. Za cierpliwość i wytrwałość. 

Janina Tonicka opisała w swoim wystąpieniu dramt polskich rodzin wywożonych na daleką Syberię począwszy od rozbiorów Polski aż po czasy II Wojny Światowej. Wiele osób starszych, a także dzieci umierało z wycieńczenia, katorżniczej pracy, braku opieki medycznej. Na zawsze pozostali na nieludzkiej ziemi – Stojąc tutaj, przed Pomnikiem Matki Sybiraczki, oddajemy hołd wszystkim naszym matkom. One ratowały swoje rodziny, a wiele z nich pozostało na nieludzkiej ziemi. Modlimy się za tych, których nazwiska widnieją na tabliczkach umieszczonych pod murkiem kościoła. Cześć ich pamięci.

Po przemowach delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

 

Podobne wpisy