|

Dom Dziecka w potrzebie

p1010078Dziś pod budynkiem adaptowanym pod siedzibę Domu Dziecka przy ulicy Paderewskiego oraz w aktualnej placówce przy ulicy Lipowej w Lesznie odbyło się spotkanie z dyrektorem Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz jego współpracownikami.

Przedstawiciele Caritas przyjechali do Leszna, aby prosić o wsparcie remontu zabytkowego budynku przy ulicy Paderewskiego. Wiele udało się już zrobić, ale potrzeby w dalszym ciągu są ogromne. Udało się znaleźć środki na termomodernizację, trwają prace przy remoncie dachu oraz wnętrza budynku. Zarówno przedstawiciele Caritasu, jak i przede wszystkim podopieczni Domu dziecka mają nadzieję, że większość prac uda się wykonać jeszcze w tym roku. W tym celu potrzebne jest jednak wsparcie – Dzieci bardzo czekają na ten dom. Ich marzeniem jest żeby choć część tego budynku była już na święta Bożego Narodzenia. Ale jest to bardzo trudne zadanie i potrzebujemy wsparcia. Zwracamy się do wszystkich mieszkańców miasta, parafian, ludzi dobrej woli, ale także do firm i instytucji z prośbą o przyłączenie się do realizacji tego marzenia, czy to w formie finansowej, czy poprzez przekazanie materiałów budowlanych. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się ten remont dokończyć – mówiła Grażyna Tokarek, fundraiser Caritas.

– Żeby budynek mógł zostać oddany do użytku musimy spełnić wymagania przeciwpożarowe, dostosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych, a więc chociażby zamontować szyb windowy, a to wszystko są bardzo kosztowe przedsięwzięcia i wydłużające remont w czasie. Mamy jednak nadzieję, że naszych 14 wychowanków uda się przeprowadzić na święta Bożego Narodzenia. Czy to się uda? Wszystko zależy od tego, czy uda nam się uzbierać potrzebne fundusze, aby stan budynku pozwalał do odbiór – mówi ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

W akcję pomocy dla Domu Dziecka włączył się także żużlowiec Fogo Unii Leszno, Emil Sajfutdinow. Rosjanin poinformował o zbiórce makulatury, która odbędzie się w najbliższą sobotę na leszczyńskim lotnisku. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na remont kamienicy przy ulicy Paderewskiego – Zapraszamy wszystkich mieszkańców do przyniesienia zbędnej makulatury w sobotę na lotnisko. Będziemy ją zbierać cały dzień – zaapelował Emi Sajfutdinow, a także przekazał wszystkim podopiecznym Domu Dziecka koszulki swojego teamu. Na potrzeby Caritasu odpowiedziało także miasto, które przekaże na remont kwotę 180 000 zł.

Aktualnie w Domu Dziecka przy ulicy Lipowej przebywa 14 dzieci, które bardzo przeżywają remont i żywią wielkie nadzieje na to, że już wkrótce będą mogły przeprowadzić się do nowego domu z podwórkiem. Dzieci napisały listy, w których opisują swoje marzenia. Kinga Pyszniak, wychowawca z Domu Dziecka, przeczytała krótki list Darii: Zawsze chciałam mieć psa. Fanie by było, gdyby w nowym domu było dużo miejsca na podwórku i mógł zamieszkać tam pies rasy labrador i aby miał miejsce do wybiegania się. Teraz mam rybki bo na psa niestety nie mamy miejsca. Przydałaby się też większa kuchnia, gdzie mógłby stać większy stół, przy którym zmieścilibyśmy się wszyscy, bo aktualnie jest bardzo ciasno. Marzy mi się mój mały własny ogródek, gdzie mogłabym uprawiać warzywa. Chciałbym je sama siać i pielęgnować.

Remont można wspomóc poprzez wpłaty na konto Domu Dziecka Caritas: 15 1090 1476 0000 1283 7309.

Podobne wpisy