Deptak na Słowiańskiej

Zobaczcie krótki filmik z przejażdżki po deptaku w sobotę przed godziną 13. Tak wygląda serce miasta w weekendowe, listopadowe godziny handlowego szczytu.


Odwiedź nasze social media:

Ulica Słowiańska to często jedno z pierwszych miejsc w Lesznie, z jakim mają styczność przyjezdni. Zwłaszcza Ci, którzy trafiają do Leszna pociągiem czy autobusem. Znajdujący się na odcinku od rynku do Alei Krasińskiego deptak to miejsce, które przez lata cieszyło się sporą popularnością wśród mieszkańców. Mieściło się tu dużo punktów handlowych. Dziś dalej są tu sklepy, ale jest ich zdecydowanie mniej niż jeszcze 10 czy 20 lat temu.

Czytaj także: Starówka antyreklamą miasta

Słowiańska to jeden z najważniejszych historycznie szlaków w Lesznie. Kiedyś była to ulica prowadząca na rogatki miasta w kierunku zachodnim. Ponieważ pierwszą miejscowością w tym kierunku była Święciechowa, wówczas Słowiańska nazywała się Święciechowska.

Gdy Leszno znajdowało się pod zaborami, ulicę nazwano Kaiser Wilhelmstrasse, a więc ulicą Cesarza Wilhelma. Po odzyskaniu przez Leszno niepodległości ulicę nazwano Dworcową. W czasie II wojny światowej Słowiańska, jako główna ulica, została nazwana Adolf Hitler Strasse.

Nazwę Słowiańska, którą posługujemy się do dzisiaj, ulica zyskała w 1945 roku. Dla wielu leszczyniaków, Słowiańska funkcjonuje jednak przede wszystkim jako ,,deptak”. Deptak stworzony został w latach 70. ubiegłego wieku. Część Słowiańskiej pomiędzy rynkiem, a Alejami Krasińskiego została zamknięta dla ruchu kołowego i przeznaczona wyłącznie dla pieszych.

Czytaj także: Leszczyńskie pseudo łąki kwietne