Czy wiecie jakie są wymagania, aby rower elektryczny był dopuszczony do ruchu?

Policjanci przyglądali się dziś bacznie rowerzystom, a w szczególności osobom na rowerach elektrycznych, a także osobom poruszającym się na hulajnogach.


Odwiedź nasze social media:

Wzmożone działania ukierunkowane na rowerzystów i kierujących hulajnogami miały na celu edukację oraz profilaktykę. Policjanci przypominali o obowiązujących przepisach dotyczących właśnie tej grupy uczestników ruchu drogowego.

To o tyle ważne, że jak zauważa leszczyńska polocja, na drogach pojawia się coraz więcej rowerów elektrycznych, których konstrukcja techniczna budzi wątpliwości.

Policjanci przypomonają, że rower elektryczny jest zwolniony z obowiązku uzyskiwania stosownej homologacji, nie wymaga rejestracji i jest dopuszczony do ruchu, jeśli spełnia następujące warunki:

  • napięcie silnika nie może być wyższe niż 48V, a moc znamionowa nie może być większa niż 250W.
  • napęd pomocniczy w rowerze elektrycznym powinien jedynie wspomagać kierującego do osiągnięcia prędkości 25km/h, a jego uruchomienie musi być wywołane poprzez nacisk na pedały. Po przekroczeniu tej prędkości napęd powinien przestać działać.

Dodatkowo silnik w rowerze elektrycznym nie może działać w taki sposób, że wyłącznie przy jego pomocy, nie pedałując, możliwe jest utrzymanie stałej prędkości roweru, a tym bardziej jego rozpędzanie.

Mało tego, rowery elektryczne spełniające wymagane przepisami kryteria nie posiadają żadnej manetki czy dźwigni, która uruchamia napęd elektryczny. Nie można nimi ruszyć i jechać bez użycia pedałów. Możliwa jest w nich jedynie regulacja mocy z jaką wspomagane będzie pedałowanie. W przeciwnym przypadku rower nie jest dopuszczony do ruchu.

Czytaj także:

Remont zegara na wieży ratusza