Bezpieczne wakacje

źródło: leszno.policja.gov.pl
źródło: leszno.policja.gov.pl

Leszczyńska Policja przystąpiła do ogólnopolskiej akcji “Bezpieczne wakacje 2016”. Celem akcji jest przeciwdziałanie negatywnym zdarzeniom z udziałem dzieci oraz młodzieży. 

Sezon letni charakteryzuje się wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa. Ograniczona jest możliwość opieki ze strony rodziców, opiekunów oraz organizatorów letniego wypoczynku. Latem wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwiększone jest natężenie ruchu oraz lekceważenie przez kierujących podstawowych przepisów ruchu drogowego, które mogą źle wpłynąć na bezpieczeństwo innych osób.

Wakacje mogą być przyczyną wielu tragicznych wypadków, a także ilość popełnianych przez małoletnich wykroczeń oraz przestępstw może być większa. W celu przeciwdziałania negatywnym zjawiskom w sezonie letnim, leszczyńska Policja realizuje ogólnopolski program prewencyjny „Bezpieczne wakacje 2016”, który potrwa do 31 sierpnia 2016 roku.

W tym czasie policjanci będą przeprowadzali liczne kontrole. Szczególną uwagę poddane będą miejsca letniego wypoczynku oraz punkty sprzedaży alkoholu. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lesznie dbać będą o bezpieczeństwo na drogach miasta i powiatu. Policyjnym kontrolom poddane będą pojazdy przewożące najmłodszych w tym autokary. Kierowcy muszą liczyć się z badaniami stanu trzeźwości.

Już pierwszym niechlubnym rekordzistą zatrzymanym przez policjantów w drugim dniu wakacji, okazał się 46-letni mężczyzna. Mieszkaniec Leszna trafił w ręce mundurowych dzięki informacjom uzyskanym od innych kierowców, którzy jadąc za nim drogą krajową k-5 byli zmuszeni do wzmożonej czujności, gdyż mężczyzna zmieniał gwałtownie pasy ruchu, miał problemy z hamowaniem oraz ruszaniem. Po zbadaniu stanu trzeźwości przez policjantów okazało się, że kierowca osobowego seata miał ponad 3.5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. O wymiarze kary dla nietrzeźwego kierowcy zadecyduje sąd. Grozi mu do 2 lat więzienia.

Policja apeluje o rozważną i trzeźwą jazdę podczas tegorocznych wakacji aby wszyscy mogli bezpiecznie dotrzeć do celu.

Podobne wpisy