|

Bezpieczna droga do szkoły

źródło: leszno.policja.gov.pl
źródło: leszno.policja.gov.pl

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, leszczyńska Policja prowadzi działania o nazwie „Bezpieczna droga do szkoły”.

Celem akcji jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci poruszających się w obrębie szkoły oraz edukacja uczniów w zakresie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.
Od 1 września policjanci będą przeprowadzać pod szkołami działania profilaktyczno – edukacyjne pt. „Bezpieczna droga do szkoły”.

Zadaniem funkcjonariuszy będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym oraz propagowanie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego zachowania się na drodze.

Funkcjonariusze przeprowadzą wzmożone kontrole pojazdów dowożących dzieci do szkoły. Ich uwadze poddany będzie sposób przewożenia najmłodszych, czyli korzystanie z urządzeń do tego przeznaczonych oraz zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Policjanci apelują także do rodziców, aby zapoznali swoje pociechy  z zagrożeniami jakie czyhają na drodze, pokazanie miejsca odpowiedniego do przejścia na drugą stronę ulicy.

Przypomnijmy, że dzieci do 7 roku życia nie mogą być samodzielnymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że nie mogą same iść chodnikiem, przechodzić bez opieki na drugą stronę ulicy. Opiekunem takiego dziecka może być osoba dorosła lub dziecko, które ukończyło co najmniej 10 lat.

Kierowcy powinni przewidywać zachowania dzieci poruszających się w obrębie jezdni, dlatego zaleca się w rejonach szkół ostrożną oraz powolną jazdę.

Podobne wpisy