Rewitalizacja z najmłodszymi
W marcu na zlecenie miasta Leszna rozpoczął się cykl zajęć warsztatowych dla dzieci ze szkół i przedszkoli zlokalizowanych na obszarze rewitalizacji Leszna.
Poprzez realizację programu edukacyjnego miasto chce propagować wiedzę na temat rewitalizacji, kształtować lokalną tożsamość wśród najmłodszych, uświadamiać o odpowiedzialności za publiczną przestrzeń i zachęcać do wykazywania inicjatywy obywatelskiej.
Zajęcia prowadzone są w najstarszych grupach przedszkolnych oraz w klasach od 1-3 szkół podstawowych. Potrwają do czerwca tego roku. Cykl warsztatów obejmuje trzy spotkania o różnorakim charakterze trwające – w zależności od grupy wiekowej i charakteru warsztatów – ok. 45-90 minut.
Pierwsze z nich, dzięki którym dzieci poznają pojęcie rewitalizacji oraz procesy jej towarzyszące w kontekście miasta i najbliższego otoczenia najmłodszych będą nosić tytuł „Kamienica Oli”. Dzieci, z pomocą prowadzącego, będą mogły rozwiązywać problemy mieszkańców kamienicy, problemy techniczne samego budynku oraz podejmować działania zmierzające do poprawy jakości codziennego życia mieszkańców i użytkowników kamienicy.
Podczas drugich zajęć pt. „Zaprojektuj swój kawałek świata” najmłodsi będą zachęcani do wykazywania inicjatywy obywatelskiej – przygotowują projekty zmian przestrzeni w swoim otoczeniu. Podczas ostatnich warsztatów dzieci wyjdą w teren w poszukiwaniu idealnego miejsca na realizację swoich pomysłów z warsztatów nr 2. W spacerze będzie towarzyszył grupom zaproszony wcześniej gość – np. prezydent miasta, urzędnik, osoba działająca społecznie, przedstawiciel trzeciego sektora lub architekt.
Program zajęć w szkołach jest elementem realizowanego przez Miasto Leszno projektu „Nowe tory – centrum Leszna po kolei” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.