Teatr Miejski już we wrześniu

herbus teatr miejskiLeszczyński Teatr Miejski to pierwszy teatr publiczny jaki powstał w Polsce od 40 lat. Obecnie Leszno jest najmniejszym ośrodkiem w Polsce posiadającym własną scenę teatralną.

Choć teatr funkcjonuje oficjalnie od 1 kwietnia tego roku, to uroczyste otwarcie z premierą „Moralność Pani Dulskiej” zespół przygotowuje na 10 września.

Teatr Miejski w Lesznie to zasługa przede wszystkim dyrektora tej placówki. Błażej Baraniak objął stanowisko Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie 10 lat temu. Od tego czasu CKiS przeszedł wiele zmian. To nowy dyrektor postanowił, że poza ekspozycjami i wystawami, w Centrum będzie można oglądać filmy i sztuki teatralne. Potem przyszły marzenia o profesjonalnej scenie. Dzięki wsparciu władz wojewódzkich i lokalnych i ostatecznie podpisaniu oficjalnej umowy o przekazaniu CKiS samorządowi miasta, od 1 kwietnia Centrum jest siedzibą Teatru Miejskiego w Lesznie.

Błażej Baraniak, nauczyciel, dziennikarz, autor adaptacji i sztuk teatralnych chce stworzyć teatr spełniający oczekiwania szerokiego spektrum widzów. Ma to być teatr dla małych dzieci, młodzieży, ale i rodziny oraz tych, którzy cenią sobie sztuki eksperymentalne. W dużych miastach funkcjonuje obok siebie wiele scen, w mniejszej miejscowości jeden teatr musi zaspokoić pragnienia całej widowni. Dlatego dyrektor i zespół stawiają przede wszystkim na dużą liczbę premier i urozmaicony repertuar. W ciągu roku zobaczymy około 120 spektakli. Od września do grudnia zaplanowanych jest 7 premier, w których wystąpi około 40 aktorów.

Dyrektorem artystycznym teatru została Beata Kawka, aktorka filmowa, teatralna, reżyserka dubbingu, producentka. Podjęła się tego zadania, gdyż całkowicie podziela strategię obraną przez dyrektora. Teatr w Lesznie ma być teatrem profesjonalnym w podstawowym znaczeniu tego słowa. Stawia na rzetelne i dobre aktorstwo, reżyserię ukazującą nieprzemijające wartości w klasycznych tytułach oraz odniesienia do współczesności. Stąd wybór sztuki Gabrieli Zapolskiej na premierę połączoną z uroczystym otwarciem.

Zespół aktorski nie będzie stały, lecz dobierany do poszczególnych spektakli. Na przesłuchania zgłosiło się około 240 kandydatów z wykształceniem aktorskim, 100 zaproszono do kolejnego etapu. W finałowej 40’ce znaleźli się m.in.: Barbara Wrzesińska, Elżbieta Zającówna, Sławomira Łozińska, Edyta Herbuś, Janusz Onufrowicz, a także tegoroczni absolwenci szkół teatralnych. Najbliższe premiery reżyserować będą: Piotr Grabowski, Magdalena Cwenówna, Jacek Sołtysiak, Darek Dariusz Banek.