Bronco zostanie w Lesznie. Lotnisko szuka wykonawcy renowacji
Samolot OV-10 Bronco, który miał incydent podczas treningów przed Antidotum Airshow Leszno 2026, ma pozostać na stałe na Lotnisku Leszno. Maszyna ma zostać zachowana jako pamiątka związana z historią lotniska i pokazów lotniczych.
Do zdarzenia z udziałem Bronco doszło w piątek, 19 czerwca 2026 roku, podczas przygotowań do Antidotum Airshow. Teraz lotnisko chce, aby samolot po odnowieniu stał się stałym eksponatem.
Nie chodzi o przywrócenie maszyny do stanu lotnego. Plan zakłada renowację wizualną, czyli m.in. naprawę poszycia, malowanie i przygotowanie samolotu tak, aby mógł być prezentowany odwiedzającym.
Lotnisko Leszno szuka osoby, zespołu albo firmy, która mogłaby podjąć się takich prac. Mile widziane jest doświadczenie w renowacji statków powietrznych, pojazdów zabytkowych albo w pracach blacharsko-lakierniczych.
Organizatorzy zapowiadają wsparcie przy realizacji projektu. Chętni mogą kontaktować się z lotniskiem prywatnie albo mailowo pod adresem antidotum@lotniskoleszno.pl.
Po odnowieniu OV-10 Bronco ma przypominać o tegorocznej edycji Antidotum Airshow i stać się częścią lotniczego krajobrazu Leszna.
Zdjęcie: Lotnisko Leszno
Czytaj także:
