Straż Miejska podsumowała 2024 rok

5023 wykroczenia, z czego 3057 sprawców pouczono, a 1797 ukarano mandatami na łączną kwotę nieco ponad 223 tys. złotych – tak wyglądają statystki Straży Miejskiej za 2024 rok.


Odwiedź nasze social media:

Jak informuje miasto Leszno na swojej stronie internetowej, najwięcej mandatów zostało wystawionych za wykroczenia przeciw bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji: nieprawidłowe parkowanie, łamanie zakazu ruchu i zakazu zatrzymywania się, czy też parkowanie samochodu bez widocznej karty parkowania wydanej osobie niepełnosprawnej. Straż miejska w tej kategorii odnotowała 1831 wykroczeń, w związku z którymi wystawiła 516 mandatów, 1304 pouczania i skierowała 11 wniosków do sądu.

Aż 2220 zdarzeń udało się wykryć dzięki miejskiemu monitoringowi. 890 osób zostało ukaranych mandatami, 946 osób pouczono, a do sądu skierowanych zostało 126 wniosków. 425 spraw przekazanych zostało Komendzie Miejskiej Policji oraz innym instytucjom.

–  Główne przewinienia ujawnione przez monitoring dotyczą spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz zaśmiecania miejsc publicznych – wymienia Ewelina Głowacz, zastępca komendanta Straży Miejskiej.

Ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi złamano 1409 razy, w tym 779 spraw skończyło się nałożeniem mandatów, 553 pouczeniami, a 77 skierowaniem wniosków do sądów. Z kolei 118 wykroczeń związanych było z przepisami Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami palenia tytoniu. 55 ukarano mandatem, 61 osób pouczono, 2 wnioski zostały skierowane do sądu.

Straż Miejska interweniowała 766 razy z powodu nieobyczajnych zachowań, a były to przede wszystkim oddawanie moczu w miejscach publicznych, czy używanie wulgarnych słów. W tej kategorii było 577 pouczeń, 143 mandaty i 46 wniosków do sądu. W 2024 roku zdarzyły się 403 wykroczenia przeciwko urządzeniom publicznym, czyli niszczenie roślinności i zaśmiecanie miejsc dostępnych publicznie. Tu było: 280 pouczeń, 108 mandatów i 15 wniosków do sądu.

W statystykach ujęto również 33 pogadanki profilaktyczne przeprowadzane w przedszkolach, szkołach, czy na spotkaniach z mieszkańcami.

Wyprowadzający psy również znaleźli się pod czujnym okiem Straży Miejskiej, która na 164 przypadki niesprzątania po czworonogach, czy nie wyprowadzania ich na smyczy, udzieliła 88 pouczeń, nałożyła 70 mandatów i skierowała 6 wniosków do sądu.

– W ubiegłym roku nie odnotowaliśmy „spektakularnych” przypadków palenia śmieci w piecach. Na pewno wpływ na to miały wzrost świadomości mieszkańców o konieczności prawidłowego palenia w piecach i świadomość częstych kontroli – uważa Ewelina Głowacz i dodaje, że na 392 kontrole, nałożono 37 mandatów i 93 pouczenia, 274 kontrole były bez uwag. Funkcjonariusze skontrolowali 330 nieruchomości pod kątem prawidłowości złożonych deklaracji do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. W związku z nieprawidłowościami wystawili 4 mandaty i wręczyli 2 pouczenia.

Straż Miejska dysponuje fotopułapkami, w 2024 roku ujawniły one 9 zdarzeń, które zakończyły się 6 mandatami. W trzech przypadkach nie udało się ustalić sprawcy.

– Na nasze zlecenie z przestrzeni miasta usunięto 7 pojazdów – wraków, w 12 przypadkach, po naszej interwencji, zrobili to właściciele pojazdów – wymienia Ewelina Głowacz.

163 osoby skazane, wykonujące prace społecznie-użyteczne, w 2024 roku przepracowały 11 tys. 934 godzin.

Straż Miejska, poza patrolowaniem miasta, uwagę zwracała na miejsca szczególnie wyznaczone do kontroli, a takich było 19.

– To są miejsca publiczne, które wskazują mieszkańcy, albo na podstawie Mapy Zagrożeń wskazuje nam je Komenda Miejska Policji, a w których często dochodzi do spożywania alkoholu, czy grupowania się młodzieży. To są na przykład: w okresie letnim Skateplaza na Zatorzu, Park Jonstona, skatepark przy ulicy Kordeckiego, ulice Tylna i Średnia, park przy ulicy Opalińskich, boisko przy ulicy Grunwaldzkiej – wymienia zastępca komendanta.

Czytaj także: