Ulica Paderewskiego

Osoby, które pamiętają ją z dawnych lat twierdzą, że kiedyś wyglądała jeszcze bardziej imponująco. Wierzymy na słowo. Mimo to ulica Paderewskiego również dziś robi spore wrażenie. Piękne, stare budynki mają wiele cech wspólnych, co przekłada się na klimat tego miejsca.


Odwiedź nasze social media:

Ulica Paderewskiego

Ulica położona jest na kierunku wschód-zachód, od skrzyżowania z ulicą Gabriela Narutowicza do skrzyżowania z ulicą Karola Kurpińskiego. Ze względu na swój willowy charakter, wielu mieszkańców zalicza ją do najpiękniejszych leszczyńskich ulic.

W XIX wieku aż do zakończenia I Wojny Światowej ulica nazywała się Roonstrasse, a po powrocie Leszna do macierzy, przemianowana została na Ignacego Paderewskiego. Nazwę tę nosiła aż do wybuchu II Wojny Światowej. W czasie okupacji Niemcy powrócili do dawnej nazwy Roonstrasse. W 1945 roku leszczyńscy radni ponownie nazwali ulicę na cześć kompozytora, Ignacego Paderewskiego.

Patron ulicy

Ignacy Jan Paderewski urodził się 6 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Był profesorem Konserwatorium w Warszawie. Koncertował w wielu krajach Europy i obu Ameryk. Wystąpił w filmie „Sonata Księżycowa”. W 1900 stworzył w Stanach Zjednoczonych Fundusz im. I. Paderewskiego, z którego co trzy lata przyznawane są nagrody kompozytorom amerykańskim. W 1910 ufundował Pomnik Grunwaldzki w Krakowie. W 1919 został prezesem Rady Ministrów i ministrem spraw zagranicznych nowo powstałego państwa polskiego. Po zajęciu Polski przez wojska hitlerowskie Paderewski w 1940 roku stanął na czele rządu emigracyjnego. Po śmierci odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Zmarł 29. czerwca 1941 w Nowym Jorku. Pochowany został na cmentarzu zasłużonych w Arlington.

Czytaj teraz: