2025 rokiem Romana Maciejewskiego
W czwartek, 21 listopada, Rada miasta jednogłośnie zdecydowała o uczczeniu pamięci Romana Maciejewskiego, ogłaszając rok 2025 jego rokiem. To wyraz uznania dla dorobku tego wybitnego kompozytora i znaczenia jego twórczości dla historii polskiej muzyki.
Odwiedź nasze social media:
Roman Maciejewski to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Urodził się w Berlinie w 1910 roku. Po pierwszej wojnie światowej rodzina Maciejewskich opuściła Berlin i zamieszkała w Lesznie. W 1919 roku Roman Maciejewski wstąpił do Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Jana Komeńskiego, gdzie szybko odkryto jego talent. Został wówczas najmłodszym organistą w kościele pw. Św. Mikołaja. Kompozytor został zauważony przez hrabiego Krzysztofa Mielżyńskiego. Arystokrata z Pawłowic postanowił ufundować Maciejewskiemu stypendium, które umożliwiło mu wyjazd do Poznania i dalszy rozwój.
Kompozytor studiował także w Warszawie i Paryżu. Wyjechał na krótko do Wielkiej Brytanii, skąd przeniósł się następnie do Szwecji. Po rozwodzie z żoną postanowił przenieść się do USA. Na czas oczekiwania na wizę przeniósł się do Szkocji. W latach 1945–1959 powstała Missa pro defunctis. Requiem, którego partytura ważyła 25 kg, jego najważniejsze dzieło. W roku 1977 ponownie przeniósł się do Szwecji, gdzie zmarł 30 kwietnia 1998. Maciejewski został pochowany na cmentarzu w Lesznie.
Na zdjęciu ławeczka Romana Maciejewskiego, która odsłonięta została 6 czerwca 2014 i znajduje się przy ulicy Wałowej.