Rubieże Leszna: Gronowo

Zapraszamy na rzut oka na gronowskie rubieże Leszna. Zobaczcie jak wygląda Leszno tam, gdzie się kończy i zaczyna.


Odwiedź nasze social media:

Gronowo – dzielnica Leszna z bogatą historią

Gronowo to dzielnica położona w północno-wschodniej części Leszna. Podzielona przez drogę krajową nr 5, oddzielona od Zatorza linią kolejową Poznań–Wrocław, od 1 sierpnia 1977 roku jest częścią miasta. Wcielenie Gronowa do Leszna nastąpiło na mocy rozporządzenia Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska. Tak jest – wszystko z okazji Dożynek Centralnych.

Średniowieczne korzenie i rozwój wsi

Gronowo ma średniowieczną metrykę, z pierwszymi wzmiankami o wsi pochodzącymi już z 1382 roku, kiedy to pojawia się pod nazwą Grunowo. Była to wieś szlachecka, związana z lokalną wielkopolską szlachtą, której przedstawiciele przyjęli nazwisko Grunowscy od swojej miejscowości. W kolejnych wiekach ziemie te były własnością różnych rodów, takich jak Sieńscy i Leszczyńscy, którzy mieli duży wpływ na rozwój regionu.

W dokumentach historycznych pojawiają się liczne wzmianki o Gronowie i jego mieszkańcach, którzy niejednokrotnie uczestniczyli w sądowych sporach o granice z sąsiednimi miejscowościami, jak Leszno czy Grunówko. W XVII wieku, podczas podziału majątków pomiędzy lokalnymi rodami, Gronowo pozostawało jedną z kluczowych wsi w regionie.

Przyłączenie do Prus i zmiany po II rozbiorze Polski

Jak większość Wielkopolski, Gronowo trafiło pod panowanie Prus w wyniku II rozbioru Polski w 1793 roku. Od tamtej pory wieś, podobnie jak cała okolica, znalazła się w zaborze pruskim, co zmieniło jej przynależność administracyjną, choć nie przerwało jej dalszego rozwoju.

Współczesne Gronowo – dzielnica Leszna

Obecnie Gronowo jest dzielnicą zamieszkaną przez kilka tysięcy osób. Dzielnica posiada rozbudowaną infrastrukturę, z ważniejszymi ulicami takimi jak: Barbary Jeziorkowskiej, Gronowska czy Władysława Jagiełły. Wiele z nazw ulic nawiązuje do bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza, co nadaje dzielnicy charakterystyczny rys kulturowy.

W Gronowie znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego, a także Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza oraz Gimnazjum nr 5 im. Arkadego Fiedlera. W dzielnicy działa również Ochotnicza Straż Pożarna KSRG Leszno-Gronowo.

Gronowo to dzielnica, która mimo włączenia do Leszna, zachowuje swój unikalny charakter, łącząc wielowiekową historię z nowoczesnością. A teraz, po wielu latach, władze Leszna zapowiadają budowę łącznika do Gronowa.

Czytaj także: