1600 kierowców sprawdzonych o poranku

We wtorek, 15 października 2024 o poranku, leszczyńscy policjanci przeprowadzili kolejną akcję wymierzoną w kierowców, którzy decydują się prowadzić pojazdy pod wpływem alkoholu.


Odwiedź nasze social media:

W ramach akcji “Trzeźwy poranek” leszczyńscy policjanci sprawdzili dziś o poranku trzeźwość prawie 1600 kierowców. W wyniku kontroli trzy osoby straciły prawo jazdy. Niestety zdecydowali się wyruszyć w poranną podróż po wypiciu alkoholu.

Teraz czeka ich sprawa w sądzie, który wymierzy dla nich karę. Na pewno przez najbliższe lata nie będą mogli wsiąść za kierownicę.

Choć to wydaje się oczywiste, niestety cały czas nie brakuje osób, które pozbawione są jakiejkolwiek wyobraźni. Wsiadając pod wpływem do samochodu możesz odebrać życie niewinnym ludziom. Nie myśl o sobie, pomyśl o innych. Także o swojej rodzinie.

Dlaczego nie wolno prowadzić pod wpływem alkoholu?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest jedną z najpoważniejszych przyczyn wypadków drogowych na całym świecie.

Alkohol znacząco osłabia zdolności psychomotoryczne kierowcy. Spożycie alkoholu powoduje spadek koncentracji, zaburzenia koordynacji ruchowej oraz wydłużenie czasu reakcji. Osoby pod wpływem alkoholu mają trudności z oceną prędkości, odległości oraz sytuacji na drodze, co sprawia, że ich zdolność do prowadzenia pojazdu jest poważnie ograniczona. To prowadzi do niebezpiecznych manewrów, opóźnionych reakcji na nagłe zdarzenia i w konsekwencji do wypadków.

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi zagrożenie nie tylko dla samego kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów, a także pasażerów innych pojazdów. Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców często kończą się tragicznie.

Statystyki są nieubłagane

Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce, w 2022 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 248 wypadkach drogowych (10,5% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 268 osób (14,1% ogółu zabitych), a 2 567 osób odniosło obrażenia (10,4% ogółu rannych). Te liczby pokazują, jak poważne skutki ma nieodpowiedzialność na drodze.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to także lekceważenie podstawowej odpowiedzialności za siebie i innych. Współczesne społeczeństwo kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo, a każda osoba wsiadająca za kierownicę powinna być świadoma zagrożeń, jakie może stworzyć dla innych. Jazda w stanie nietrzeźwości to przejaw braku szacunku dla życia i zdrowia ludzi. Warto pamiętać, że konsekwencje takiego zachowania mogą być nieodwracalne – niewinny człowiek może stracić życie przez czyjąś chwilę lekkomyślności.

Oprócz aspektów moralnych i społecznych, nie należy zapominać o konsekwencjach prawnych. Grzywna, więzienie, utrata uprawnień, konfiskata auta… Te kary mają na celu zniechęcenie kierowców do łamania prawa, ale niestety nie zawsze są wystarczająco skuteczne.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale przede wszystkim niezwykle niebezpieczne. Każdy kierowca powinien pamiętać, że decyzja o prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwości może kosztować życie – jego własne lub innych osób.

Czytaj także: