Krystyna Poniatowska – wieszczka z Leszna
Nasze miasto miało w przeszłości postać, której przypisywano nadprzyrodzone zdolności. Badaniem jej przypadku zajmował się nawet osobisty lekarz polskiego króla. Krystyna Poniatowska osiągnęła wielką popularność.
Odwiedź nasze social media:
Leszno w XVII wieku zamieszkiwali przedstawiciele wielu nacji i kultur. Przez sporą część tego okresu Polacy stanowili w nim mniejszość. Gościnność i tolerancja religijna właścicieli miasta z rodu Leszczyńskich powodowała, że przybywało tu wiele osób w poszukiwaniu lepszego życia. W połowie XVII wieku Leszno liczyło dzięki temu około 15 tysięcy mieszkańców. Było zatem jednym z większych miast Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Krystyna Poniatowska pojawiła się w Lesznie w 1628 roku. Przybyła tu razem z dużą grupą braci czeskich. Miała wtedy 18 lat. Jej wizje szybko odbiły się szerokim echem. Poniatowska wróżyła pojawienie się anioła z północy, który zniszczy smocze gniazdo. Współcześni interpretowali te przepowiednie jako zapowiedź najazdu króla szwedzkiego, który pobije katolickich Habsburgów.
Postać wieszczki była silnie związana z Janem Amosem Komeńskim, który miał wierzyć w jej przepowiednie i je popularyzować. Synod braci czeskich z 1629 roku zabronił jednak Komeńskiemu pisania na jej temat. Nie brakowało głosów, że Krystyna Poniatowska jest obłąkana. Zbadaniem jej przypadku zajęły się ówczesne autorytety medyczne z Mateuszem Fechnerem, lekarzem króla Zygmunta III Wazy na czele. Stwierdzono, że domniemana wieszczka doznała pomieszania zmysłów. Krystyna Poniatowska na kilka lat przed śmiercią odwołała swoje objawienia.
Źródło: Kronika miasta Leszna, Stanisław Karwowski