||

Leszczyńskie ulice

20160306_133050Czy znacie patronów leszczyńskich ulic? Wiecie kim byli? W jaki sposób przysłużyli się miastu? Potraficie bez problemów wskazać na mapie, w którym miejscu znajdują się następujące ulice?

Jan Dekan (junior) – inżynier wojskowy, geometra i budowniczy. Powołany w roku 1628 na stanowisko kantora w gimnazjum w Lesznie. Osiedlił się w Lesznie wraz z najwybitniejszymi czeskimi myślicielami owych czasów: Janem Amosem Komeńskim i Janem Jonstonem. Mówiąc o braciach czeskich w Lesznie, niekoniecznie należy mieć na myśli Lukasa i Alesa Drymla!

Józef Górecki – destylator i właściciel nabytej w 1922 roku Leszczyńskiej fabryki Octu Winnego i Spirytusowego. Poza działalnością produkcyjną, także zwolennik umocnienia polskości na terenach Leszna, o czym szczególnie warto pamiętać. To Górecki odebrał w roku 1920 symboliczne klucze od ustępującego niemieckiego burmistrza.

Józef Kustroń – generał brygady, dowódca 55 Poznańskiego pułku piechoty. Przez kilka lat w okresie międzywojennym mieszkał w Lesznie. Jego staraniem wybudowano za miastem strzelnicę bojową. W roku 1929 witał wraz z kompanią honorową i nowym sztandarem honorowym na rynku miasta prezydenta RP.

Anna Memorata – poetka, której większość życia „ginie w pomrokach dziejów”. Jej rodzina przybyła do Leszna, miasta przyjaznego innowiercom, w okresie osiedlania się braci czeskich. Sama Memorata miała należeć do działającego w mieście „kółka poetyckiego”, będąc w nim jedyną kobietą. Podobne miejsce jak Anna Memorata w ówczesnym Lesznie zajmowała Krystyna Poniatowska.

Jan Popliński (wcześniej Popłomyk, nazwisko zmienione) – filolog i publicysta. Prywatny nauczyciel córek księcia Antoniego Sułkowskiego w Rydzynie. Współzałożyciel wychodzącego w Lesznie „Przyjaciela Ludu”.

Kazimiera i Julian Szpunarowie – ludzie pierwszych lat niepodległego miasta. Kazimiera była literatką, doktorem nauk medycznych. Julian to nauczyciel aktywnie działający na tle społecznym i kulturalnym Leszna.

Szczegółowe sylwetki bohaterów dostępne w Słowniku Biograficznym Leszna.

Podobne wpisy