105. rocznica Powrotu Leszna do Macierzy – 17 stycznia 2025
W tym roku przypada 105. rocznica włączenia w Leszna w granice Polski. Przypomnijmy sobie jak przebiegało to kluczowe wydarzenie w styczniu 1920 roku.
Odwiedź nasze social media:
16 stycznia 1920 roku na rynku w Lesznie odbyła się uroczystość pożegnania oddziałów niemieckich. Dla Niemców miała ona charakter wręcz żałoby. Ratusz i domy rodzin niemieckich zostały ozdobione flagami. Były przemówienia, odśpiewano nawet „Deutschland, Deutschland über alles”. Polacy uszanowali niemieckich okupantów i pozwolili im w spokoju przeżyć tę chwilę.
Wojska niemieckie opuściły Leszno 17 stycznia około godziny 8:30. Gdy tylko żołnierze wymaszerowali, Polacy przystąpili do dekorowania miasta polskimi barwami narodowymi. Na wieży ratuszowej pojawiło się godło narodowe. Przesunięto też godzinę na zegarze, aby zrównać czas z tym obowiązującym w Polsce.
Pierwsi polscy żołnierze – dwóch ułanów – pojawiła się na rynku w niedługim czasie po wymarszu Niemców. Dwie kompanie 12 pułku Strzelców Wielkopolskich i szwadron ułanów przybyły na rynek przed południem. W imieniu mieszkańców wojsko polskie powitał dr Bronisław Swiderski. Uroczystość zakończono odegraniem hymnu narodowego i „Roty” Marii Konopnickiej z wieży ratusza.
Główne uroczystości powrotu Leszna do Macierzy odbyły się 18 stycznia. W słoneczne, niedzielne południe na rynku ustawiło się wojsko polskie i przybyło wielu gości: dowódca Frontu Wielkopolskiego gen. broni Józef Dowbór-Muśnicki ze sztabem, wojewoda poznański dr Witold Celichowski i szef misji alianckiej pułkownik Marquet, starosta powiatu leszczyńskiego Tadeusz Sobeski.
Podniosłą uroczystość rozpoczęto mszą św. odprawioną przez kapelana wojskowego. Po nabożeństwie nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Pierwszy wystąpił gen. Dowbór-Muśnicki, który uroczyście ogłosił przejęcie miasta przez Polskę. Po generale przemawiali: prezes Sądu Okręgowego Adam Ruszczyński. wojewoda Celichowski i starosta Sobeski.
Pod koniec uroczystości wzniesiono okrzyki na cześć rządów koalicji oraz odegrano Marsylianke. W ten sposób chciano okazać wdzięczność Francuzom za poparcie sprawy polskiej w Wersalu. Część oficjalną zakończyła defilada wojskowa i hejnał z wieży ratuszowej. Potem trwał festyn. Wieczorem Leszno było iluminowane.
Na zdjęciach 17 i 18 stycznia 1920 roku na leszczyńskim rynku.
Na podstawie: Przyjaciel Ludu, 1994.