|

Rocznica potyczki na dworcu kolejowym

100_3042Dziś na leszczyńskim dworcu PKP odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy 86. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej skazanych za udział w potyczce z żołnierzami Armii Sowieckiej w tym miejscu w nocy z 27 na 28 maja 1947 roku.

Powodem całego zajścia była kobieta. Radzieccy żołnierze nie chcieli jej wypuścić z pociągu jadącego z Poznania. Osaczona przez Rosjan kobieta zwróciła się o pomoc do Feliksa Lisa, współtowarzysza podróży. W obronie kobiety stanęli żołnierze z 86. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej. Niestety za swój akt odwagi zapłacili wysoką cenę, niektórzy tę najwyższą. W wyniku pokazowego procesu sąd skazał polskich żołnierzy na karę śmierci oraz wieloletnie więzienie. Wyrok wykonano 15 czerwca. Trzech żołnierzy rozstrzelano, w tym dowódcę oddziału ppor. Jerzego Przerwę.

Uroczystości przy tablicy upamiętniającej Polaków skazanych w procesie, znajdującej się na budynku dworca kolejowego w Lesznie, rozpoczęły się o godz. 12:00 od wystąpienia Krzysztofa Kaźmierczaka, redaktora Głosu Wielkopolskiego – Sprzeciw wobec łamanego prawa i odruch w obronie zagrożonego człowieka. Ten sprzeciw połączył ze sobą ludzi, którzy się nie znali. Pan Feliks Lis z Osiecznej, prosząc w pociągu kolejarzy o pomoc dla przetrzymywanej w pociągu przez sowieckich żołnierzy kobiety, kierował się odruchem serca. Przez szacunek dla tej kobiety i ówczesnego prawa. Interweniował Zygmunt Handke i Jerzy Przerwa. Wszyscy oni za swój odruch serca i poszanowanie prawa zapłacili wysoką cenę. Doszło do pokazowego procesu, w którym zapadły wyroki śmierci i kary wieloletniego więzienia. Zło tamtego systemu i ludzi, którzy go reprezentowali zatriumfowało, ale tak na prawdę nie zwyciężyło.

“Nie możecie się bać”, tak powiedział ppor. Jerzy Przerwa do swoich żołnierzy, którzy ruszali na stację kolejową w Lesznie.   Czy oni się nie bali? Pewnie tak, ale zapanowali nad swoich strachem. Te słowa wciąż są aktualne, gdy zagrożone jest czyjeś życie, gdy ktoś wymaga pomocy, a został pozostawiony sam sobie.  

Po wystąpieniu, składano wiązanki kwiatów i zapalano znicze przy tablicy.

Następnie o godz. 12.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. St. Grochowiaka otwarta została okolicznościowa wystawa poświęcona tragicznym wydarzeniom pt.: „Gwałt na Wolności“.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości na dworcu.

Podobne wpisy